28 Mart 2018 Çarşamba

KULUÇKA MAKİNESİ KONTROL KARTI - DHT11 & DS18B20

Ne işe yarar? 

Kuluçka makinesi bilindiği üzere yumurtaların civciv olana kadarki süreçte uygun ortam şartlarının suni olarak yaratıldığı ve nem ısı değerlerinin kontrol altında tutulduğu ortamdır...

Piyasada bir çok kart ve home made toplama ürünler mevcuttur.Zamanlayıcısını ayrı ısı kontrol ünitesini ayrı ayrı alıp sistem kuranlarda mevcut..Fakat hepsinin bir arada olması hem maliyet açısından hemde sistemin dağınıklığını ortadan kaldırmaktadır..
Nasıl çalışır?
SICAKLIK VE NEM?

Menu üzerinden sıcaklık ve nem değerlerini ayarlayabiliyor ve ana ekranda ölçülen sıcaklık ve nem değerlerinin karşısında görebiliyoruz..Buda olası bir aksilikte gözle kontrolü kolaylaştırıyor.

Okunan sıcaklık ve nem değerleri Ayarlanan sıcaklık ve nem değerlerinin üzerine çıkar veya düşerse ısıtıcıyı veyahut nemi dengelemek için buhar üreticiyi açar yada kapar.

Nem sensörü olarak DHT11 kullanılmaktadır.Ölçüm aralığı olarka gayet yeterli olmaktadır.Fakat sıcaklık ölçümü için DHT11 üzerindeki NTC pek sağlıklı ölçüm yapmadığı için harici olarak DS18B20 kullanılmıştır.Buda sıcaklık ölçümünü doğru ve stabil halet getirmiş hata riskini düşürmüştür..


VİYOL HAREKETİ ?

Ayarlar kısmında motor zaman ayarına geldiğimiz de motorun yada motorların kaç Saatte bir çalışacağı ve kaç Dakika çalışacağını ayarladıktan sonra girilen zaman aralıklarında motorlar aktif olur ve belirlenen süre kadar çalışır..Örnek olarak ifade etmek gerekirse:

Sistem saati : 10:00 olsun motor ayarlarından 1 saatte bir çalışsın 1dk çalışsın şeklinde ayarlama yaparsak motorlar saat 11:00 da devreye girecek ve 1dk çalışacak ve duracaktır.Ve girilen zaman aralığı 1 saat olduğu için motorlar tekrar saat 12 de devreye girecek ve 1dk çalışacaktır..Bu devamlı şekilde bir döngü halinde devam eder..

NOT: Motor çalışma zaman aralığı max. 4 SAAT.Motorların max. çalışma süresi 20 DAKİKA dır...

Viyol hareketini yaptıran motor 220v AC seçildiği ve devamlı çalıştığı durumda viyolleri sağa ve sola çevirdiği bir sistem tercih edildiği için zamanlama kısmı bu şekilde tasarlandı.(Ekstra değişiklikler için farklı motor tipleri için 1 adet limit switch girişi kart üzerinde mevcuttur.İstenildiğinde değişiklik yapılabilinir.)

Motor çalışma voltajı 220v veyahut 12v olarak seçilebilir.Kartın altındaki ufak bir jumper ile voltaj seçimi rahatça yapılabilmektedir.(farklı çalışma voltajları için bilgi alabilir yada değişiklik talep edebilirsiniz)Öneriler ve Kısa Notlar: 

* Kartın montajı için ıp65 kart kutuları yada pano tercih edebilir şeffat pano kapaklarına montajını yapabilirsiniz.

* Pano yada extra bir kutulama için kullanımı daha pratik olması açısından kart üzerindeki butonlar için kart üzerinde klemens bırakılmıştır ve butonlar kartın dışına da taşınabilir.Bu pano kapağı vs. bir montaj için düşünülmüştür.