5 Ekim 2014 Pazar

EPE REZİSTİVİTE ÖLÇÜM CİHAZINI YAPIYORUM...!
Merhabalar..

Bu kez metal dedektörlerine olan heves ile soluğu rezistive cihazı yapımında aldım.Nasıl oldu bilmiyorum ama sanki herşey herkez bir anda seferber oldu ben bu cihazı yapayım diye.

Cihaz epe dergisinden birebir üretimdir.Fakat dergideki kart tasarımını bir kenara bırakıp kendi pcb mi çizdim.Tabi besleme kısmını bomba gibi tasarladığım için zerre sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Ayrıca orjinal pcb de lcd aydınlatması olmadığı için sıkıntı yaşamamk için harici bir regülatör ilavesi kutu içerisinde hiçte hoş durmuyor açıkçası...


Bu çalışma ile ilgili ve benim yaptığım bazı güzelliklere gelince.:


Devredeki opampların olduğu analog kısımı kendi hevesim merakım doğrultusunda ve birazda analog kısmın daha stabil çalıştırılmasını hedefleyerek metal saç büktürüp modül haline getirmek istedim.1 adet kendim denemeler yaptığımda olumlu sonuçlar aldım ve gayet şık duracağı düşünerek sanayideki lazer kesici bir firmaya 1 adet net ölçülerde üzerine lazer ile temsili yazılar yazdırılmış metal yaptırdım .Devre göründüğü üzere çok basit ben pcb yi kendi bildiğim gibi kendi kutumun ölçülerinde çizdim.Modül ile ise tasarımı daha da basitleştirdim.

devam edecek...

4 yorum:

 1. vermiş olduğunuz devre şemasının nasıl çalıştığı hakkında bilgi de paylaşabilirmisiniz. ayrıca bu en baştaki 1k lık drençlerin ucuna ne bağlayacağız cihazın çıkışları ra0,ra1,ra3 diye gidiyor ra2 neden yok

  YanıtlayınSil
 2. Zafer bey elinizde duruyor mu daha ne kadar istoyosunuz.

  YanıtlayınSil
 3. Slm rezistivite cihazi nasil yapabilirim yardimci olurmusunuz
  Yada sizde kit olarak varmi satilik

  YanıtlayınSil
 4. Sayın ustam devrenin pcb semasi ve calismasi icin bilgi verirmisiniz

  YanıtlayınSil